Блог⠀⠀
Маркетингові дослідження. Що це, навіщо і як їх проводити

Про маркетингові дослідження багато говорять. Але що це, як їх проводити і взагалі навіщо, знають не всі. Ми вирішили, що пора пояснити цю тему. В цій статті торкнемося лише основних аспектів, тому що маркетингове дослідження – ціла наука.

Маркетингове дослідження ринку – це аналіз ринкового сегменту. Його проводять, щоб зрозуміти, чи спрацює ідея; як вирішити проблему; як покращити бізнес або продукт. Отже, маркетингове дослідження – головний інструмент для роботи підприємців.
Воно допомагає приймати ефективні управлінські рішення, розуміти поточну ситуацію в сегменті ринку, збирати інформацію про споживачів чи конкурентів.

Цілі маркетингового дослідження:

 • вивчення споживачів і їх поведінки,
 • збір даних про конкурентів,
 • вирішення певної маркетингової проблеми,
 • вивчення попиту,
 • аналіз сегмента ринку,
 • прогноз тенденцій і перспектив,
 • інші цілі.

Зрозуміло, що цілі дослідження залежать від проблем, з якими стикається підприємець, або ідей, які він тестує.

Мета маркетингового дослідження – глобальне питання, на яке відповідають в результаті. А завдання допомагають спланувати послідовність дій та хід дослідження.

Завдання маркетингового дослідження:

 • оцінити ємність сегмента ринку,
 • визначити рівень лояльності покупців,
 • проаналізувати конкурентів,
 • виявити впізнаваність бренду,
 • визначити що потрібно споживачам,
 • та інше.

Правильно поставлена ​​мета і чітко визначені завдання дають підприємцю повну картину того, що відбувається в сегменті. А він вже приймає зважені рішення.

Маркетологи оцінюють або поточну ситуацію на ринку, або прогнозують майбутнє.

Види маркетингових досліджень:

 • кабінетні

Маркетологи не збирають ніяких нових даних, вони працюють з тим, що вже є. Це аналіз різних звітів, документів, статистичних даних.

 • польові

Маркетологи виходять в «поле і починають збирати дані від споживачів. Польові дослідження бувають якісні і кількісні.

Якісні дослідження проводять за допомогою фокус груп, глибинних інтерв’ю, експертних інтерв’ю. Цей метод хороший тим, що маркетолог може зробити якісний висновок, спостерігаючи за споживачем. Виходить, що у інтерв’юйованого менше шансів збрехати, а значить дані «чистіші». Цей спосіб значно дорожчий, ніж кількісний, вимагає ретельної підготовки, більше часу на аналіз результатів.

Кількісні дослідження проводять за допомогою анкетування, опитування. Тут маркетолог не стежить за споживачем, а ставить запитання. Такий метод дає похибку, але дешевший в організації, ніж якісний. Доведено, що споживачі частіше кажуть неправду в анкетах про своє ставлення до продукту, соціальне положення та доходи. Дослідження проводиться за спеціальною, заздалегідь створеною формою, тому маркетологу простіше обробити дані.

Методи та види дослідження обираються виходячи з цілей, бюджету та часу.

Маркетингові дослідження ринку проводять силами маркетингового відділу компанії або віддають на аутсорсинг спеціальним агентствам.

Етапи проведення маркетингового дослідження:

Визначення мети дослідження.
На першому етапі важливо правильно визначити мету. В іншому випадку дослідження піде хибним шляхом, а гроші і час будуть витрачені даремно. Таке маркетингове дослідження не дасть точної інформації, щоб зробити правильні висновки.
 
Підбір методів дослідження.
Маркетолог обирає вид дослідження, щоб потім організувати збір даних. Експерт підбирає джерела інформації, які він буде використовувати в подальшій роботі. Або це будуть внутрішні звіти компанії, документи обліку та зовнішні статистичні збірники, інші дослідження, або це буде інформація, отримана безпосередньо від респондентів. Від цього етапу залежить спосіб організації дослідження, ціна і час, що витрачають фахівці на його проведення.

Збір інформації.
На цьому етапі маркетологи проводять роботу з документами або з людьми. Збирають дані, фіксують, об’єднують в файли, щоб потім провести аналіз на основі отриманої бази. Зазвичай збір даних вимагає багато часу, сил, грошей та інших ресурсів. Якщо збирають первинні дані, то необхідно підготувати матеріали для роботи з респондентами, скласти питання або змоделювати ситуації. Якщо збирають вторинні дані, то маркетолог повинен вивчити великий обсяг інформації, структурувати її, виділити найважливіше і при цьому не спотворити.
 
Аналіз результатів.
На етапі обробки результатів маркетолог працює з отриманою базою. Він вивчає і співвідносить дані з метою та завданнями маркетингового дослідження. Робить висновки і відповідає на всі поставлені запитання.
 
Надання звіту.
На цьому етапі маркетолог готує підсумковий документ, куди включає всі висновки, дані у вигляді схем, таблиць і графіків. Детально відповідає на всі питання, вказує мету дослідження, вибірку і принципи її відбору, методи, тривалість. На основі цього документа приймаються управлінські рішення.

Маркетингове дослідження – серйозна робота, якою займаються спеціальні аналітичні агентства. Integrity не проводить повномасштабних досліджень. Перш ніж приступити до роботи над проектом, ми ретельно вивчаємо запит кожного клієнта; аналізуємо його конкурентів, цільову аудиторію, інтереси, кейси і будуємо співпрацю на основі результатів. Для кожного замовника ми проводимо аналіз ринку індивідуально.